The 2013 Harvey Awards Nominees have been announced.  This year Marvel led all nominees with 12, mostly thanks to Hawkeye.  Image was next with 11, behind the one-two punch of Saga and  RevivalDC and Fantagraphics
both had six nods.  IDW Publishing and Archie each had five, and Dark Horse had three.   Several small press publishers had 2 or fewer nominations.Hawkeye #3 Cover

Nominations for the Harvey Awards are selected exclusively by creators – those who write, draw, ink, letter, color, design, edit, or are otherwise involved in a creative capacity in the comics field.  They are the only industry awards both nominated and selected by the full body of comic book professionals.

Named in honor of the late Harvey Kurtzman, one of the industry’s most innovative talents, the Harvey Awards recognize outstanding work in comics and sequential art. They will be presented September 7, 2013 in Baltimore, MD, in conjunction with the Baltimore Comic-Con.

All ballots must include Sagaprofessional verification information. The Harvey Awards may be voted on exclusively by Comic-Book creators, those who write, draw, ink, color, letter, design, edit or are involved in the creative aspect of comics. Fans,
retailers, distributors, and accounting personnel votes will not be counted.  So if you’re not a comic book creator, please do not send in a ballot.

Good luck to all the nominees.

 

The 2013 Harvey Award Nominees

1. Best Writer

  • Matt Fraction, HAWKEYE, Marvel Comics
  • Joe Hill, LOCKE AND KEY, IDW
  •  Tim Seeley, REVIVAL, Image Comics
  •  Scott Snyder, BATMAN, DC Comics
  •  Brian K. Vaughn, SAGA, Image Comics
  •  Mark Waid, DAREDEVIL, Marvel Comics

2. Best Artist

  •  David Aja, HAWKEYE, Marvel Comics
  •  Greg Capullo, BATMAN, DC Comics
  •  Mike Norton, REVIVAL, Image Comics
  •  Chris Samnee, DAREDEVIL, Marvel Comics
  •  Fiona Staples, SAGA, Image Comics

3. Best Cartoonist

  •  Jaime Hernandez, LOVE AND ROCKETS: NEW STORIES, Fantagraphics
  •  Jeff Lemire, THE UNDERWATER WELDER, Top Shelf
  •  Terry Moore, RACHEL RISING, Abstract Studios
  •  Chris Ware, BUILDING STORIES, Pantheon
  •  Adam Withers and Comfort Love, RAINBOW IN THE DARK, uniquescomic.com/rainbowinthedark

4. Best Letterer

  • Joe Caramagna, DAREDEVIL, Marvel Comics
  •  Chris Eliopoulos, COW BOY: A BOY AND HIS HORSE, Archaia
  •  Todd Klein, FABLES, DC Comics
  •  Jack Morelli, ARCHIE, Archie Comics
  •  Chris Ware, BUILDING STORIES, Pantheon

5. Best Inker

  •  Steve Ellis, ONLY LIVING BOY, Bottled Lightning
  •  Jonathan Glapion, BATMAN, DC Comics
  •  Klaus Janson, CAPTAIN AMERICA, Marvel Comics
  •  Mark Morales, AVENGERS VS. X-MEN, Marvel Comics
  •  Bob Smith, LIFE WITH ARCHIE, Archie Comics

6. Best Colorist

  •  Laura Allred, FF , Marvel Comics
  •  Matt Hollingsworth, HAWKEYE, Marvel Comics
  •  Tito Pena, ARCHIE, Archie Comics
  •  Ed Ryzowski, GUTTERS, http://www.the-gutters.com/
  •  Fiona Staples, SAGA, Image Comics

7. Best Cover Artist

  •  David Aja, HAWKEYE, Marvel Comics
  •  Steve Ellis, ONLY LIVING BOY, Bottled Lightning
  •  Jenny Frison, REVIVAL, Image Comics
  •  Adam Hughes, FAIREST, Vertigo Comics
  •  Fiona Staples, SAGA, Image Comics

8. Most Promising New Talent

  •  Jerry Gaylord, FANBOYS VS. ZOMBIES, BOOM! Studios
  •  Dennis Hopeless, AVENGERS ARENA, Marvel Comics
  •  Ryan Jampole, MEGA MAN, Archie Comics
  •  Mark Mariano, Happyloo, MyPalMark.com
  •  David Nytra, THE SECRET OF THE STONE FROG, Toon Books

9. Best New Series

  •  ADVENTURE TIME, KaBOOM! Studios
  •  HAWKEYE, Marvel Comics
  •  NEW CRUSADERS: RISE OF THE HEROES, Red Circle Comics
  •  REVIVAL, Image Comics
  •  SAGA, Image Comics

10. Best Continuing or Limited Series

  •  BATMAN, DC Comics
  •  DAREDEVIL, Marvel Comics
  •  HAWKEYE, Marvel Comics
  •  LOCKE AND KEY, IDW
  •  RACHEL RISING, Abstract Studios
  •  SAGA, Image Comics

11. Best Syndicated Strip or Panel

  •  CUL DE SAC, Richard Thompson, Universal Press Syndicate
  •  DICK TRACY, Joe Staton and Mike Curtis, Tribune Media Services
  •  GET FUZZY, Darby Conley, United Feature Syndicate
  •  MUTTS, Patrick McDonnell, King Features
  •  PEARLS BEFORE SWINE, Stephen Pastis, United Feature Syndicate

12. Best Anthology

  •  DARK HORSE PRESENTS, various, Dark Horse
  •  DISTRICT COMICS, Matt Dembicki, Fulcrum Publishing
  •  ONCE UPON A TIME MACHINE, Andrew Carl, Dark Horse
  •  TEAM CUL DE DE SAC: CARTOONISTS DRAW THE LINE AT PARKINSON’S, Chris Sparks, Andrews McMeel
  •  WOMANTHOLOGY: SPACE, Mariah Huehner, IDW

13. Best Graphic Album – Original

  •  BUILDING STORIES, Pantheon
  •  THE CARTER FAMILY: DON’T FORGET THIS SONG, Abrams ComicArts
  •  MY FRIEND DAHMER, Abrams ComicArts
  •  RICHARD STARK’S PARKER: THE SCORE, IDW
  •  THE UNDERWATER WELDER, Top Shelf

14. Best Graphic Album – Previously Published

  •  ALIEN: THE ILLUSTRATED STORY, Titan Books
  •  ARCHIE: THE MARRIED LIFE, BOOK 2, Archie Comics
  •  CURSED PIRATE GIRL COLLECTED EDITION: VOLUME ONE, Archaia
  •  HEADS OR TAILES, Fantagraphics
  •  KING CITY, Image

15. Best Single Issue or Story

  •  BATMAN # 12, DC Comics
  •  BUILDING STORIES, Pantheon
  •  HAWKEYE # 1, Marvel Comics
  •  LOCKE AND KEY: GRINDHOUSE, IDW
  •  THE MIRE, BeckyCloonan.net
  •  SAGA # 1, Image Comics
  •  TALES DESIGNED TO THRIZZLE #8, Fantagraphics

16. Best Domestic Reprint Project

  •  BEST OF ARCHIE COMICS, VOL. 2, Archie Comics
  •  CAME THE DAWN AND OTHER STORIES, THE EC COMICS LIBRARY , Fantagraphcs
  •  CRIME DOES NOT PAY ARCHIVES, Dark Horse Comics
  •  DAVID MAZZUCCHELLI’S DAREDEVIL: BORN AGAIN, ARTIST’S EDITION, IDW
  •  POGO: BONA FIDE BALDERDASH VOL. 2, WALT KELLY’S POGO, Fantagraphics

17. Best American Edition of Foreign Material

  •  ABELARD, NBM
  •  BLACKSAD: A SILENT HELL, Dark Horse
  •  NEW YORK MON AMOUR, Fantagraphics Books
  •  SHARAZ-DE: TALES FROM THE ARABIAN NIGHTS, Archaia
  •  NAOKI URASAWA’S 20TH CENTURY BOYS, VOL. 22, VIZ Media

18. Best Online Comics Work

19. Special Award for Humor in Comics

  •  Chad Lambert, THE POSSUMS AT LARGE 10TH ANNIVERSARY CRAPTACULAR, Old School Comics
  •  Ryan North, ADVENTURE TIME, KaBOOM! Studios
  •  Dan Parent, KEVIN KELLER, Archie Comics
  •  Chris Sparks, TEAM CUL DE SAC – CARTOONISTS DRAW THE LINE AT PARKINSON’S, Andrews McMeel
  •  Jim Zub, SKULLKICKERS, Image Comics

20. Special Award for Excellence in Presentation

  •  BUILDING STORIES, Chris Ware, Pantheon Books
  •  CURSED PIRATE GIRL COLLECTED EDITION: VOLUME ONE, Jeremy Bastian, Archaia
  •  DAVID MAZZUCCHELLI’S DAREDEVIL: BORN AGAIN: ARTIST’S EDITION, Scott Dunbier, IDW
  •  TEAM CUL DE DE SAC: CARTOONISTS DRAW THE LINE AT PARKINSON’S, Chris Sparks, Andrews McMeel
  •  THE ART OF BETTY AND VERONICA, Victor Gorelick and Craig Yoe, Archie Comics

21. Best Biographical, Historical, or Journalistic Presentation

  •  ALTER EGO MAGAZINE, TwoMorrows Publishing
  •  JACK KIRBY COLLECTOR, TwoMorrows Publishing
  •  TEAM CUL DE DE SAC: CARTOONISTS DRAW THE LINE AT PARKINSON’S, Andrews McMeel
  •  MARVEL COMICS: THE UNTOLD STORY, Sean Howe, HarperCollins
  •  ROBOT 6 WEBSITE, Comic Book Resources

22. Best Original Graphic Publication for Younger Readers

  •  ADVENTURE TIME, KaBOOM! Studios
  •  AMELIA RULES: HER PERMANENT RECORD, Simon and Schuster
  •  COW BOY: A BOY AND HIS HORSE, Archaia
  •  DRAMA, Scholastic
  •  SUPERMAN FAMILY ADVENTURES, DC Comics
  •  THE SHARK KING, Toon Books